piosenki świąteczne

Piosenki świąteczne tu i ówdzie

Jednym Boże Narodzenie kojarzy się z jedzeniem, czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi. Innym z prezentami, a jeszcze kolejnym ze śpiewaniem kolęd i świątecznych przebojów. Jak to wygląda w różnych miejscach na świecie? Jakie piosenki świąteczne są popularne w innych kręgach kulturowych? Zajęliśmy się tą kwestią w ramach naszego językowego kącika muzycznego! Zapraszamy Was na muzyczną podróż w świątecznym klimacie!

Piosenki świąteczne – Norwegia

W norweskich kościołach często organizowane są świąteczne koncerty miejscowych chórów. Muzykę można usłyszeć także w domach. Norwegowie śpiewają świąteczne piosenki (julesanger) po wigilii, tańcząc lub chodząc przy tym wokół choinki. Dla dzieci hitem jest piosenka, którą wklejamy poniżej.

A tu kolejna propozycja znad fiordów, wykonana przez Sissel Kyrkjebø & Odd Nordstoga. Sissel jest dla Norwegów mniej więcej kimś takim jak Krzysztof Krawczyk dla Polaków.

Piosenki świąteczne – Niemcy

W Niemczech już na około miesiąc przed Bożym Narodzeniem (Weihnachten) atmosferę świąt czuć na jarmarkach (Weihnachtsmarkt). Nieodłącznym elementem jarmarków są świąteczne piosenki – Weihnachtslieder, których można posłuchać, przechadzając się między barwnymi stoiskami, koniecznie popijając przy tym grzane wino (Glühwein) lub bezalkoholowy poncz (Punsch). Jedną z najbardziej popularnych kolęd jest „Stille Nacht”, czyli „Cicha noc”.

Piosenki świąteczne – Gwadelupa i Martynika

Na Gwadelupie i Martynice w okresie od dnia Wszystkich Świętych do Bożego Narodzenia organizowane są tak zwane Chanté Nwel (chanter Noël), czyli świąteczne kolędowania. Mieszkańcy śpiewają wspólnie kolędy zarówno w kościołach, jak i w prywatnych domach. Ten zwyczaj jest symbolem radosnego oczekiwania na przyjście na świat Syna Bożego.

Piosenki świąteczne – Hiszpania (oraz Kraj Basków i Katalonia)

W Hiszpanii, oprócz absurdalnej kolędy o rybkach pijących wodę z rzeki („Los Peces en el Río”), mamy również villancicos (kolędy) o… osiołkach (!): „El Burrito Sabanero”, „La marimorena” i „Arre burriquito”. Popularną piosenką w okresie świątecznym jest też „Campana sobre campana”. Jeżeli chcielibyście posłuchać hiszpańskiej wersji „Cichej nocy”, wpiszcie w wyszukiwarce „Noche de Paz”. A jeśli jesteście fanami Michaela Bublé, to koniecznie posłuchajcie jego duetu z Thalíą.

Wiedzieliście, że w Kraju Basków prezentów nie rozdaje Święty Mikołaj? Prezenty rozdaje tam Olentzero, który ma swoją własną piosenkę.

W Katalonii natomiast jedną z najładniejszych i najbardziej popularnych kolęd jest „M’agrada el Nadal”.

Piosenki świąteczne – Rosja

W Rosji popularnymi piosenkami świątecznymi są „В лесу родилась ёлочка” i „Новый год”. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy przypadną Wam do gustu!

Kolędy po arabsku w wykonaniu Fairuz (Liban)

Po rosyjskich klimatach czas na bardzo ciekawy przykład kolędy po arabsku w wykonaniu Fairuz.

Piosenki świąteczne – Szwecja

Czas na Szwecję! Nasze propozycje to Måns Zelmerlöw oraz Magnus Carlsson & Molly Sandén.

Piosenki świąteczne – Śląsk

W śląskich kościołach często odbywają się świąteczne koncerty. Kiedyś śpiewało się też w domach, jednak obecnie tradycja ta powoli zanika. Dzieci i młodzież, przebrani za aniołki, mikołajów i diabły, chodzą po domach jako kolędnicy – śpiewają kolędy i liczą na drobne datki.

Piosenki świąteczne – Chiny

Powoli zbliżamy się do końca muzycznej podróży. Poniżej znajdziecie popularne piosenki świąteczne w języku chińskim, między innymi świąteczny pop.

Piosenki świąteczne – Bułgaria

Na koniec wrzucamy linki do świątecznych piosenek w języku bułgarskim.

Niniejszy artykuł nie ma podanego autora, gdyż powstał dzięki wspólnej pracy całej redakcji portalu Językowa Siłka.

PS Tu możesz przeczytać o życzeniach świątecznych w wielu językach. Zajrzyj też do naszej grupy na Facebooku!

Redakcja

Wierzymy, że nauka języków może być przyjemnością. Że otwartość na ludzi i kultury jest siłą napędową nowoczesnego świata. Inspirujemy Polaków do nauki języków. Z nami żaden język nie jest obcy!

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️