Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Słownik polsko-czeski na wakacje

Aleksandra Jakubowska
9 minut czytania

Wakacje tuż za rogiem i pojawia się pytanie, gdzie wybrać się na dłuższe wakacje lub city break. Masz w planach zwiedzanie wyjątkowych miejsc? Bliskim, a zarazem popularnym kierunkiem jest kraj naszych sąsiadów – Czechy, a w szczególności ich stolica. Praga co roku przyjmuje bardzo dużo turystów z całego świata. Można dotrzeć do statystyk, które pokazują, że odwiedza ją rocznie około 5, 8 miliona osób.

- Autopromocja -
Ad image

Często myślimy, że w Czechach bez problemu dogadamy się po polsku, ale czy to prawda? Przekonaj się w dalszej części artykułu. Przed toba słownik polsko-czeski na wakacje! 🇵🇱🇨🇿 Zapoznam Cię z podstawowymi zwrotami i słówkami, które idealnie wpasują się w zbliżający się okres wakacyjny!

jak się witają czesi?

Jak się witają Czesi?

Na pewno kojarzysz czeskie przywitania z popularnych czeskich ekranizacji czy życia codziennego. Są one wyjątkowo ciekawe w kontekście kulturowym, ale więcej o tym za chwilkę :)).

Najpopularniejszym powitaniem jest nieformalne Ahoj, którym witają i żegnają się osoby sobie znane i wiek nie ma w tym przypadku znaczenia (często potocznie używane jako Ahojky).

Czeskie Čau jest także często używane i łatwe do zapamiętania dla obcokrajowców. Jeśli skojarzyło Ci się z włoskim  Ciao to bardzo dobrze.

Przy słowie Nazdar na chwilkę się zatrzymam i przytoczę ciekawostkę, którą możesz znaleźć na naszej grupie facebookowej Językowa Siłka, do której serdecznie zapraszam po więcej  wiadomości językowych. Określenia Nazdar zaczęto używać już 14 kwietnia 1851 roku, kiedy została ogłoszona zbiórka na budowę Teatru Narodowego w Pradze. Przez cały ten okres można było zobaczyć na ulicach ludzi ze skarbonkami z napisem Na zdar Narodniho muzeum, czyli „Na sukces/Powodzenie Narodowego Muzeum”. Dzięki temu, że pieniądze były zbierane w całym kraju a mieszkańcy czynnie brali w tym udział, powitanie zostało rozpowszechnione bardzo szybko i weszło do codziennego słownika Czechów.

Teraz przedstawię ci listę pozostałych popularnych przywitań.

Dobrý den – Dzień dobry

Dobré rano – Dzień dobry (używane w godzinach porannych)

Dobré dopoledne – Dzień dobry (używane do południa)

Dobré odpoledne – Dzień dobry (wykorzystywane w godzinach popołudniowych)

Dobrý večer – Dobry wieczór

Jak se máte? – Jak się Pan/Pani ma?

Hezký den – Miłego dnia

Czy w Czechach dogadam się po polsku?

Znajomość języka polskiego Czechów zależy od miejsca, w którym mieszkają lub się wychowali. O wiele łatwiej jest się porozumieć po polsku z Czechami przy granicy polskiej, natomiast w zachodniej części czy w Pradze jest to już  znacznie utrudnione. W stolicy bez problemu porozmawiasz w języku angielskim, natomiast komunikacja po polsku już nie jest taka pewna.

Czego nie mówić w Czechach?

Warto pamiętać o tym, czego NIE mówić po polsku w Czechach, a najłatwiej tego dokonać zapamiętując czeskie odpowiedniki, które zdecydowanie ułatwią Ci komunikację.

Jeżeli chcesz poznać prawie 100 false friends w języku czeskim, dzięki którym unikniesz niechcianej wpadki, zapraszam do mojego drugiego artykułu zawierającego listę mylących nas czeskich słówek. ⤵️


Pomimo bliskości terytorialnej, kulturowej i językowej możesz napotkać problemy z jasną i zrozumiałą komunikacją. Poniżej przedstawię listę wyrażeń i słówek, które mogą Ci się przydać, gdy odwiedzisz  Czechy:

Hledám cestu – Szukam drogi

Kde je obchod? – Gdzie jest sklep? 

Chtěla bych / Chtěl bych… – Chciałabym / Chciałbym…

Jak se tomu říka? – Jak to się nazywa? 

Jsem z Polska – Jestem z Polski

Jmenuju se… – Nazywam się…

Co to je? – Co to jest?

Vezmu si to – Wezmę to 

Máte…? – Czy macie?

Kolik platím? – Ile płacę?

Účet, prosím – Poproszę o rachunek.

Chtěla bych / Chtěl bych zaplatit – Chciałabym / Chciałbym zapłacić

Nemluvím česky – Nie mówię po czesku

Mluvíte anglicky? – Mówi pan/pani po angielsku?

Můžete to zopakovat? – Czy może pan/pani powtórzyć?

Nerozumím – Nie rozumiem

Kolik to stojí? – Ile to kosztuje? 

Kde si mohu vyměnit peníze? – Gdzie mogę wymienić pieniądze?

Kolik je hodin? – Która godzina?

słownik polsko-czeski

Jak se jede na letiště? – Jak dojechać na lotnisko?

Lístek – Bilet

Zavazadlo – Bagaż 

Cestovní kancelář – Biuro podróży 

Jízdní řád – Rozkład jazdy

Příjezd – Przyjazd

Odjezd – Odjazd

Nádraží – Dworzec

Čekárna – Poczekalnia

Volno – Wolny

Obsazeno – Zajęty

Nástupiště – Peron

Nekuřáci – Niepalący

Autobusová zastávka – Przystanek autobusowy

Kłopotliwe może być trafienie do właściwej czeskiej publicznej toalety. Widząc napis Páni, do ubikacji wchodzą panowie, natomiast panie korzystają z toalety z tabliczką Dámy.

Můžete mluvit pomaleji? – Może Pan/Pani mówić wolniej?

Kam? – Dokąd?

Kudy? – Którędy? 

Kde? – Gdzie?

Odkud? – Skąd?

Kdy? – Kiedy?

Ztratil jsem / Ztratila jsem – Zgubiłem / Zgubiłam się

Jak se tam dostanu? – Jak się tam dostanę? 

Jak se dostanu do…?  – Jak dotrzeć do..? 


Dalsza część tekstu pod zapisami na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do Środowej Siłki po cotygodniową porcję skutecznych metod nauki języków: 📬⤵️


Podstawowe czeskie liczebniki:

1 – jeden

2 – dva

3 – tři

4 – čtiři

5 – pět

6 – šest

7 – sedm

8 – osm

9 – devět

10 – deset

100 – sto

1000 – tisíc

Jak się mówi dziękuję po czesku?

Bycie uprzejmym jest bardzo ważne w codziennym życiu, dlatego poniżej umieściłam parę słówek dotyczących podziękowań, przeprosin i próśb, które mogą Ci się przydać na wakacjach.

Děkují  – Dziękuję 

Díky — Dzięki

Prosím? – Słucham?

Prosím — Proszę 

Pardon — Przepraszam

Promiňte — Przepraszam

Omlouvám se — Przepraszam

słownik polsko-czeski

Jak się żegnać po czesku?

Nieodłączną częścią w nauce języka, jak i codziennej komunikacji są pożegnania. Możesz zauważyć, że część z nich jest zarówno czeskimi przywitaniami.

Na shledanou – Do widzenia 

 Nashle – Do widzenia (krótsza i mniej oficjalna wersja) 

Čau – Pa

Ahoj – Pa

Dobrou noc – Dobranoc

Mějte se – Do widzenia, trzymajcie się 

Jakie rozmówki czeskie wybrać?

Jeżeli interesuję Cię zakup gotowych rozmówek w formie książek, zostawiam Ci parę moich poleceń. (kliknij, aby przejść na stronę)

Jeżeli masz do polecenia inne czeskie rozmówki, chętnie przeczytam  o nich w komentarzu.

Co dalej?

Mam nadzieję, że artykuł zachęcił Cię do odwiedzenia Czech albo pomógł w przygotowaniach do już wcześniej planowanego wyjazdu. :))

Jeżeli masz ochotę  zacząć swoją przygodę z językiem czeskim, zachęcam Cię do zajrzenia do poniższych artykułów (kliknij na tytuł, aby przejść do tekstu)

A może masz własne propozycje innych wyrażeń i słówek, które powinny się znaleźć w wakacyjnych polsko-czeskich rozmówkach? Zostaw swoje propozycje w komentarzu.

Powodzenia w organizowaniu wyjazdu i nauce!

✍️ Autorka tekstu:
Aleksandra Jakubowska


Skoro zainteresował Cię tekst “Słownik polsko-czeski na wakacje”, to bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe:

  1. Najlepsze filmy do nauki czeskiego
  2. Najlepsze podcasty do nauki czeskiego
  3. 16 czeskich polecajek serialowych
  4. Jak przeklinać po czesku?
Udostępnij ten artykuł
Jestem absolwentką filologii czeskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uwielbiam czytać książki, co naturalnie skłoniło mnie do wybrania ścieżki literaturoznawczej na studiach. Oprócz czeskiego uczę się też włoskiego, angielskiego, chorwackiego, francuskiego i japońskiego. Interesuję się również fotografią, kinematografią oraz podróżowaniem.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *