Włoski B1-B2

Materiały do nauki włoskiego: poziom B1–B2

Materiały do nauki włoskiego na poziomie B1–B2. Ćwiczenia, komiksy, słowniki, artykuły prasowe i inne ciekawostki! Sprawdź!

Nauka języka na poziomie B1–B2 jest naprawdę pasjonująca! To etap, na którym warto ćwiczyć i powtarzać gramatykę, ale największą przyjemność sprawia poznawanie nowych słówek. Gdzie znaleźć ciekawe słownictwo? Jakich podręczników używać przy samodzielnej nauce? Które materiały do nauki włoskiego są najlepsze?

🇮🇹📚 Podręczniki do gramatyki

Klasyczny podręcznik do gramatyki języka włoskiego to Parla e Scrivi. To dobry podręcznik; każdy rozdział jest poświęcony osobnemu zagadnieniu. Parla e Scrivi ma tę zaletę, że proponuje wiele podobnych ćwiczeń, które na zasadzie schematyzacji pozwalają dobrze zapamiętać reguły. Podręcznik nie jest nowy. Obok maszyny do pisania spotkamy w przykładach budki telefoniczne i inne przedpotopowe wynalazki. Jednak same ćwiczenia nie straciły na aktualności.

Innym ciekawym podręcznikiem jest seria Nuovo Espresso, dostępna na wszystkich poziomach. Nie są to książki tanie, ale warto w nie zainwestować. Poza tym przyjemnie się korzysta z różnych pozycji wydawnictwa Edgard (sprawdźcie sami, spory wybór), a także z serii „… w tłumaczeniach”. Włoski w tłumaczeniach 2 oraz Włoski w tłumaczeniach 3 to podręczniki, w których na marginesach w sposób przystępny opisana jest gramatyka, natomiast główną część stanowią przykłady praktycznych zdań do tłumaczenia wraz z odpowiedziami.

🇮🇹🗞 Sięgnij po wiadomości po włosku

Dobre materiały do nauki włoskiego to autentyczne artykuły. Oto strony, na których znajdziesz ciekawe słownictwo. Poniżej wypisałam strony internetowe z 4 kategorii, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie 🙂

Aktualności, kultura, społeczeństwo

Nauka

Dla kobiet

Polityka, ekonomia, aktualności

🇮🇹📕Dobre i sprawdzone słowniki

Gdzie sprawdzać nowe słówka? Oprócz słowników polsko-włoskich, warto korzystać z narzędzi włosko-włoskich. Do dyspozycji mamy Dizionario della Lingua Italiana na stronie Corriere della Sera wraz ze słownikiem synonimów oraz słownik Treccani, w którym słowa wyjaśnione są bardzo szczegółowo. Na stronie Treccani znajduje się również wiele ciekawych artykułów.

PS wiesz co oznacza tre cani? Rozwiązania zagadki na końcu artykułu 😉

materiały do nauki włoskiego

🇮🇹👩‍💻 Ćwiczenia online (także do wydruku)

Internet obfituje w różnej maści materiały do nauki włoskiego (nieprzypadkowo odsyłam Was do tekstu o całkowitym zanurzeniu), atrakcyjne zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Łatwo znaleźć ćwiczenia gramatyczne do wydrukowania wraz z odpowiedziami, podcasty, gry interaktywne i wiele innych. Strony z takimi zasobami to na przykład:

🇮🇹🎧 Audiobooki i podcasty

Na poziomie B1–B2 należy jak najczęściej osłuchiwać się z językiem. Wiele darmowych materiałów znajduje się na YouTubie, w tym audiobooki, które po włosku nazywają się: audio libro. Należy wybrać to, co nas interesuje i najlepiej to, co już znamy, żeby nie tracić wątku, gdy umknie nam kilka słówek. Oto linki do wybranych audiobooków:

  • Harry Potter e la Pietra Filosofale – pierwsza część znanej powszechnie sagi, czytana przyjemnym, męskim głosem. Kolejne części przygód młodego czarodzieja można znaleźć na kanale AudioBooks ITA.
  • Lo Hobbit – opowieść o hobbicie, który stał się bogaty po tym, jak przewędrował tam i z powrotem.
  • Lo Signore degli Anelli – perypetie pewnej drużyny, pewnego pierścienia oraz władcy tegoż pierścienia.
  • Alice nel Paese delle Meraviglie – czytane głosem żeńskim przygody Alicji w Krainie Czarów.
  • La Zattera – przerażające opowiadanie ze zbioru Szkieletowa Załoga (Scheletri) autorstwa Stephena Kinga. Równie udane opowiadanie z tego samego tomu to L’arte di sopravvivere o lekarzu, który ląduje na bezludnej wyspie pozbawionej roślinności i zrobi wszystko, by przeżyć aż do nadciągnięcia pomocy…

Na popularnym YouTubie znajdziemy też krótkie filmiki, nagrywane dla rodzimych użytkowników języka, ale dla uczących się łatwiejszych w zrozumieniu dzięki obrazom nadającym kontekst. Jedna z takich serii nosi nazwę Pazza epoca vittoriana. Opowiada o dziwactwach epoki wiktoriańskiej; dostępne są również odcinki poświęcone średniowieczu.

 

A co, jeśli chcecie się pośmiać, jednocześnie ucząc się włoskiego? poznajcie Le Coliche.

materiały do nauki włoskiego

🇮🇹📻 włoskie radio i podcasty

Jesteś głodny wiadomości ze świata, ale polska telewizja publiczna wydaje ci się nieco rozczarowująca? Zdobywaj wiedzę za pośrednictwem mediów zagranicznych. W drodze do szkoły lub pracy słuchaj włoskiego radia (Radio24) in diretta lub wybierz któryś z interesujących podcastów.

 

🇮🇹🦸🏻‍♂️ Komiksy po włosku

Komiks (po włosku: il fumetto) to wspaniałe źródło aktualnego słownictwa. Sprawdza się znakomicie przy nauce, ponieważ obfituje w dialogi. Poza tym, komiks jest przystępny ze względu na obrazki. To świetny pomost pomiędzy czytankami dla początkujących a literaturą. Nieśmiertelne komiksy z Kaczorem Donaldem są zresztą bardzo dowcipne i rozbawią również dorosłych!

Topolino
Kaczor Donald po włosku to Paperino, Myszka Miki – Topolino

Klasykiem włoskiego komiksu są opowieści o przygodach Dylana Doga, bohatera stworzonego przez Tiziana Sclaviego. Pierwsza książka z tej serii pojawia się w kioskach, gdy horror przeżywa swój ponowny rozkwit, a w kinematografii rodzi się jego nowa odmiana, gore.

Komiksy o Dylanie Dogu to historie z pogranicza kryminału, thrilleru i horroru. Bohater jest detektywem do spraw paranormalnych; w misjach towarzyszy mu pomocnik Groucho. Cechy charakterystyczne komiksów z serii Dylan Dog to liczne nawiązania do innych obszarów kultury oraz mroczna atmosfera, złagodzona nieco poprzez nienachalne humorystyczne akcenty.

Dylan Dog

Niezwykle znany i poczytny włoski komiks nosi tytuł „Diabolik”. Tytułowy bohater jest czarnym charakterem; specjalizuje się w kradzieży drogocennej biżuterii oraz nie waha się eliminować swoich wrogów, gdy ci staną mu na drodze.

Diabolik

Historia Diabolika rozpoczyna się, gdy do pewnej odludnej wyspy przybija szalupa ratunkowa, niosąca na pokładzie umierających rozbitków i jedno cudem ocalałe dziecko. Chłopiec zostaje uratowany i wychowany przez mieszkańców wyspy.

Okazuje się, że opiekunowie Diabolika to międzynarodowa szajka bandytów. Dorastając wśród nich, chłopiec uczy się różnych języków oraz przestępczego rzemiosła. Po kilku perypetiach wyrusza na Daleki Wschód, by trenować sztuki walki. Dzięki swojej nieprzeciętnej inteligencji staje się niedoścignionym geniuszem zbrodni, a jego imię sieje postrach gdziekolwiek się pojawi…  Jednak jego serce nie jest całkowicie przesiąknięte złem: w opowieści o Diaboliku nie zabraknie również wątku romansowego.

A Wy, drodzy Czytelnicy, znacie inne materiały do nauki włoskiego na poziomie B1/B2? Podzielcie się w komentarzu Waszymi ulubionymi włoskimi filmami, piosenkami czy książkami, które chcielibyście kiedyś przeczytać po włosku!

Z jakimi podręcznikami mieliście doświadczenia? Jakich tytułów szczególnie nie lubicie? Czy uważacie, że podręczniki są w ogóle potrzebne?

Rozwiązanie zagadki: tre cani oznacza 3 psy 🐶

Maja


💡 Jeśli interesują Cię materiały do nauki włoskiego, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu)

  1.  Congiuntivo – 5 powodów, dla których warto je znać
  2.  Jak się nauczyć włoskiego: poziom A1–A2
  3. Najbradziej znane włoskie piosenki, sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Maja Koziełł-Poklewska

Studiowała filologię włoską na UJ i zjeździła Włochy wzdłuż i wszerz. Z wykształcenia tłumaczka, z zawodu lektorka włoskiego i korposzczur, z zamiłowania: poetka i malarka. Mówi po angielsku, włosku, hiszpańsku, francusku i rosyjsku. Mieszka ze swoim psem Leonem.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️