Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Jak zdać maturę z języka angielskiego (i każdego innego)?

Patryk Topoliński
12 minut czytania

Buenos aires Maturzysto! Zapewne w przeciągu ostatnich miesięcy nieraz budziłeś się ze snu zastanawiając się, czy nie zaspałeś przypadkiem na maturę. Tymczasem okazywało się, że do dnia tego sądu (nie)ostatecznego pozostało jeszcze wiele tygodni. Zapewne nieraz słyszałeś też, że to najważniejszy egzamin w historii świata oraz, że jeśli źle go napiszesz to zmarnujesz sobie życie. I tak dalej i tak dalej. Skoro czytasz ten artykuł to zapewne zastanawiasz się jak zdać maturę z języka angielskiego (albo niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, czy jakiegokolwiek), a co za tym – podobno – idzie, dostać się na wymarzone studia i nie zmarnować sobie życia.

- Autopromocja -
Ad image

Zastanawiasz się dlaczego warto słuchać moich rad? Być może nie warto, nie mnie oceniać. Sam zdawałem 4 matury z języków. Na poziomie rozszerzonym z angielskiego, oraz podstawowym z hiszpańskiego, rosyjskiego i angielskiego. Otrzymałem z nich odpowiednio: 89%, 95%, 91% i 96%. I miało to miejsce zaledwie kilka lat temu. Chciałem zdawać jeszcze maturę z włoskiego, ale moje liceum poprosiło mnie, bym zrezygnował z tego pomysłu, gdyż musieliby organizować komisję tylko dla mnie.

jak zdać maturę z języka angielskiego
Ponoć tak wygląda życie wielu ludzi, którzy nie zdali wystarczająco dobrze matury. Żartuję – tak wygląda życie ludzi, którzy za bardzo się przejmują. Jak nie zdasz matury w tym roku, to zdasz kiedy indziej. Albo nie zdasz. Nie musisz zdawać. Nic nie musisz.

Świat się wcale nie kończy

Wiedza jest ważna. Być może nawet najważniejsza. Ale! Jednym z kluczowych elementów podczas przygotowań do matury będzie odpowiednie nastawienie mentalne. Nawet najlepsi sportowcy lekceważąc, czy wręcz przeciwnie – nader szanując przeciwnika bardzo często osiągają wyniki poniżej swoich możliwości. Potraktuj egzamin maturalny jak mecz lub walkę bokserską. Matruralna walka ma 4 rundy: rozumienie ze słuchu, umiejętność czytania ze zrozumieniem, znajomość gramatyki oraz umiejętność tworzenia wypowiedzi.

Najważniejsze to zachować balans w swoim podejściu. Nie myśl, że bez problemu zdasz maturę z marszu, ale też nie przesadzaj w drugą stronę. Hej to tylko jeden dzień i jedna walka! Dasz radę! Bezlitośnie wykorzystaj wszystkie aspekty, w których jesteś dobry i nie poddawaj się w tym, w czym jesteś słabszy. Może są to truizmy, ale mądrze jest się do nich naprawdę zastosować.

Rozpoznaj przeciwnika. Matura to w znacznej części schematy! Jeśli je poznasz i wyćwiczysz się we wpasowywaniu się w nie – jesteś na najlepszej drodze do sukcesu.

Metody przygotowań do matury bywają różne. Ja na przykład do hiszpańskiego nie uczyłem się wcale “pod maturę”, zaś z rosyjskiego co i rusz na zajęciach robiliśmy próbne matury. I hiszpański zdałem lepiej. Czy to oznacza, że nie zachęcam do rozwiązywania arkuszy maturalnych? Wręcz przeciwnie! Chcę tylko zaznaczyć, że warto pamiętać, że aby zdać dobrze maturę, trzeba po prostu dobrze znać język. I schematy. Dlatego doskonałym rozwiązaniem wydaje się intensywna nauka będąca balansem pomiędzy robieniem matur na próbę a nauką języka jako takiego. Może na przykład poprzez całkowite zanurzenie? Przyda się szczególnie podczas rozumienia ze słuchu.

Słuchanie

Bolączka wielu maturzystów, z którą ja zawsze radziłem sobie zaskakująco dobrze. Moja nauczycielka od rosyjskiego twierdziła, że to językowa intuicja. Ja zaś sądzę, że po prostu w miarę zgrabnie rozszyfrowałem schematy rządzące tą częścią egzaminu i znałem język na tyle dobrze, by większość po prostu rozumieć.

Po pierwsze – nie panikuj. Wysłuchać możesz dwa razy. Najpierw poświęć czas by bardzo, bardzo, bardzo, bardzo dokładnie przeczytać polecenia. Tak by podczas gdy z głośników będzie płynął dźwięk, móc się skupić jedynie na słuchaniu i wyłapywaniu ważnych informacji. Jeśli efektywnie wykorzystasz czas dany Ci przed odsłuchiwaniem nagrań, będziesz dokładnie wiedział na czym warto się skupić.

Po drugie – W czasie słuchania warto też notować rzeczy związane z poleceniem, a także zapisywać, które odpowiedzi na pewno nie są poprawne.

jak zdać maturę z języka angielskiego
Umiejętność rozumienia ze słuchu to bardzo ważna umiejętność. Wiedzą o tym choćby piłkarze, którzy zmieniając ligę muszą nauczyć się nowego języka. Oraz wszyscy Ci, którzy na co dzień potrzebują słuchać innych.

A może chcesz poćwiczyć umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem poprzez całkowite zanurzenie w języku?
Tutaj zobaczysz jak!

Czytanie + gramatyka

Wiesz już, jak zdać maturę z języka angielskiego w części związanej z rozumieniem ze słuchu. Teraz pora na kolejne wyzwanie. Czytanie ze zrozumieniem i gramatyka – dla mnie znielubiany potworek. W tej części kluczowe będzie skupienie. Warto podejść do niej z czystą głową (np: przeniósłszy odpowiedzi ze słuchania na kartę odpowiedzi i napisawszy zarys rozprawki) i naprawdę porządnie się skupić. To część, w której szczególnie ważne jest rozwiązywanie próbnych arkuszy. W ten sposób poznamy typy zadań (zaskakują maturzystów jak śnieg kierowców) oraz powtarzające się konstrukcje gramatyczne. Podobnie jak przy słuchaniu, zalecam wpierw poświęcić chwilę na bardzo, bardzo dokładne przeczytanie polecenia i pytań, a następnie czytanie w skupieniu. Z uwagą szczególnie wyostrzoną na zagadnienia z polecenia. Podczas czytania warto podkreślać rzeczy, które mogą być szczególnie przydatne przy udzielaniu odpowiedzi.

Rozprawka

Osobiście zawsze rozpoczynałem maturę z języka (oczywiście już po części ze słuchaniem) od przygotowania planu wypracowania i kilku pomysłów (w punktach) na argumenty i akapity jakie będę później rozwijał. Potem zabierałem się do części z czytaniem i z gramatyką, a następnie wracałem do wypracowania, by napisać je „na czysto”. W ten sposób miałem czystą głowę podczas rozwiązywania zadań (często trudnych i zajmujących niezwykle dużo czasu, szczególnie na poziomie rozszerzonym) z czytania i gramatyki, gdyż plan wypracowania spokojnie czekał i wiedziałem, że wiem o czym chcę napisać. Dzięki temu nie musiałem stresować się tym, że czeka na mnie jeszcze cała rozprawka do wymyślenia i napisania.

Bo przecież niezależnie od tego w jakim języku piszemy – kiedy już wiemy co chcemy napisać – idzie z górki. O tym dlaczego warto jednak zaczekać z napisaniem całej rozprawki (chyba, że czujemy się bardzo pewni, wówczas warto ją napisać i mieć z głowy) napiszę nieco niżej. Rozwiązaniem pośrednim (jeśli starczy Ci czasu, a tego dowiesz się rozwiązując próbne matury) jest napisanie najpierw rozprawki na brudno, następnie rozwiązanie części z czytaniem i gramatyką, a potem powrót do wypracowania i przepisanie go na czysto z lekkimi modyfikacjami.

jak zdać maturę z języka angielskiego
Z maturą bywa jak z iluzją. Najpierw trzeba mieć jakąś bazową wiedzę. Potem wystarczy poznać schematy, a następnie ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.

Tu przeczytasz jak planować naukę. Niby na przykładzie postanowień noworocznych, ale sprawdzi się też w przygotowaniach do matury.

Tricki jak zdać maturę z języka angielskiego (i każdego innego):

Jeśli myślałeś, że znajdziesz w tym artykule magiczne sztuczki pt.: „egzaminatorzy go nienawidzą, odkrył jak w trzy godziny nauczyć się do matury i zdać ją na 100%”, to… mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że trzy godziny to zdecydowanie za mało, a i stres wraz z rachunek prawdopodobieństwa sprawią, że 100% z matury jest mało – nomen omen – prawdopodobne. Natomiast jeśli zastosujesz się do moich rad (choć robisz to na swoją odpowiedzialność i polecam raz – porządnie się nauczyć, a dwa – czerpać wiedzę z różnych źródeł oraz być krytycznie nastawionym do każdego artykułu wszystkowiedzących mondrych blogeruf, którzy na pewno wiedzą, jak zdać maturę z języka angielskiego, chemii i życia – jak mnie) to mogę założyć się, że zdasz maturę z języka na około 85-95%.

Oto kilka tricków ode mnie, jak zdać maturę z angielskiego na 30%, a nawet 100:

  1. jeśli brakuje Ci mądrze brzmiących słów/skomplikowanych konstrukcji do rozprawki… ukradnij je podczas matury (choćby częściowo jako inspirację) z czytanek i zadań gramatycznych. Często są tam różne fikuśne zwroty i wyrazy, jakieś na pewno będą pasowały;
  2. wykuj na pamięć kilka zdań/skomplikowanych i trudnych zwrotów, których użyjesz w liście czy rozprawce, by dostać dodatkowe punkty za słownictwo; ja miałem takie dwa ulubione zwroty do rozprawki – o ile dobrze pamiętam – „undoubtedly inevitable” i „taking into consideration all the aforementioned arguments…”;
  3. jeśli czujesz się pewnie w słuchaniu i jesteś pewny odpowiedzi, przenoś je od razu na kartę odpowiedzi. Zaoszczędzisz sporo czasu, który bardzo przyda Ci się podczas pozostałych zadań.;
  4. podczas słuchania i czytania (szczególnie na poziomie rozszerzonym) miej na uwadze, że wiele słów jest wstawianych/mówionych podchwtliwie, dokładnie tak, by maturzysta się nabrał. O ile na poziomie podstawowym takie overmyślenie nie jest zbyt potrzebne, czy wręcz może przeszkadzać (bo jeśli coś wydaje się bardzo proste to na poziomie podstawowym po prostu jest bardzo proste, a na poziomie rozszerzonym jest podejrzanie proste) tak jeśli chodzi o rozszerzenie bardzo ważnym jest by uważnie słuchać i czytać. Często odpowiedź, która od razu wydaje się prawidłowa jest wstawiona jedynie “dla podpuchy”, a w rzeczywistości w tekście/słuchance postać zaprzecza jej/mówi o niej coś innego, co w prawidłowej odpowiedzi napisane jest innymi słowami;
  5. potraktuj stres jak sprzymierzeńca, on wie jak zdać maturę z języka angielskiego, te reakcje fizjologiczne są jak najbardziej naturalne, oznaczają, że dzieje się coś dla nas ważnego. Serce bije szybciej, jesteśmy zdolni do większego wysiłku (także umysłowego), jesteśmy bardziej skupieni. Zaakceptujmy te emocje i potraktujmy je jako coś pożądanego, co zwiększa możliwości naszego organizmu, pozwala nam się bardziej skupić na zadaniu i osiągnąć fantastyczny wynik;

Koniecznie napisz komentarzu z czego zdajesz maturę, a także jakie masz rady/tricki, które warto zastosować. Nie ma nic lepszego niż merytoryczna dyskusja w komentarzach! 🙂


Pamiętaj też, aby dołączyć do naszej grupy, na której jest już 49 tysięcy Językowych Siłaczy oraz zaobserwować mnie na insta, gdzie znajdziesz między innymi sposoby na naukę słownictwa bez wkuwania dzień przed sprawdzianem oraz polecenia seriali do nauki angielskiego.

Skoro matura z angielskiego to temat, który Cię interesuje, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również okażą się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Materiały do angielskiego na poziomie B1-B1
  2. Nauka słówek na poziomie zaawansowanym
  3. Najlepsze brytyjskie seriale do nauki angielskiego
Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Pomysłodawca i założyciel Językowej Siłki, wyzwania Język w Rok oraz Językowego Sklepu. Wierzę, że nauka języków może być przyjemnością. Jestem psychologiem i trenerem językowym oraz poliglotą. Wierzę, że każdy język jest kluczem do nowego świata i nowej rzeczywistości. „Żyjesz tyle razy, ile znasz języków”. Ja żyję 11 razy: po polsku, angielsku, hiszpańsku, niemiecku, włosku, grecku, francusku, szwedzku, rosyjsku, turecku i portugalsku (wariant brazylijski). Jestem autorem książek na temat samodzielnej nauki języków (ponad 6000 Czytelników), twórcą autorskiej metody i kursu online Język w Rok (ponad 1400 Kursantów). Prowadziłem też wykłady na uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim) oraz współpracowałem z przedsiębiorcami i sportowcami, pomagając im osiągać językowe cele.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *