Dni
Godzin
Minut
Dni
Godzin
Minut
Sekund

🟢 Sprawdź zapisy na kurs online mojej autorskiej Metody Język w Rok, którą opracowałem jako psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 👨‍🎨 Zaprojektuj, a potem stwórz ze mną wersję Ciebie, która mówi w Twoim wymarzonym języku! Sprawdź teraz szczegóły i dołącz do 1771 zadowolonych Kursantek i Kursantów (z gwarancją efektów lub zwrotem środków)! ⭐️

🚀 Tylko teraz (do niedzieli 15.09, do 23:59) program Język w Rok jest dostępny 200 zł taniej we wrześniowej promocji. Nie przegap tej okazji na rewolucję w Twojej nauce!

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅

👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

⭐️ Język w Rok ⭐️ = bestsellerowy kurs online Językowej Siłki. Ucz się z przyjemnością dowolnego języka w swoim tempie (nie tylko od zera). Już ponad 2000 zadowolonych Kursantów (masz gwarancję satysfakcji lub zwrot $). ✅ 👉🏻 Kliknij tutaj i sprawdź teraz szczegóły! 👈🏻

Arabski na poziomie samodzielności (B1–B2)

Natalia Siereda
6 minut czytania

Jeśli opanowałeś już abdżad, a idafa to Twoje drugie imię… pora na kolejny stopień wtajemniczenia – język arabski (standardowy, czyli Modern Standard Arabic) na poziomie B1–B2.

- Autopromocja -
Ad image

Szanowny Czytelniku, Arabisto, Miłośniku kultury i języków bliskowschodnich. Niniejszy tekst dedykowany jest adeptom arabskiego, którzy przebrnęli szczęśliwie przez poziomy podstawowe. A jeśli czujesz, że Twój arabski wciąż jest raczej na poziomie A niż B, ale ciekawość nakazuje Ci czytać? Nie ma problemu – zapraszam!

Zmieniłeś zdanie i chcesz zacząć od czegoś prostszego? Tu znajdziesz materiały odpowiednie dla poziomu A1–A2.

Zacznijmy od materiałów tradycyjnych, czyli starych dobrych podręczników…

  1. Współczesne społeczeństwo arabskie – teksty i ćwiczenia, praca zbiorowa (Autorzy: Sylwia Hamodi-Owczarczak, Filip A. Jakubowski, Maciej Klimiuk, Adrianna Maśko, Marta Piątak, Łukasz Piąta), Katedra Studiów Azjatyckich UAM, Poznań 2015.
  2. Ćwiczenia z arabskiej frazeologii. Część I, Kozłowska J., Yacoub G., Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2000.
  3. Ćwiczenia z arabskiej frazeologii. Część II, Kozłowska J., Yacoub G., Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2001.
  4. Słownik tematyczny języka arabskiego, Król I., Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2016.
  5. Lehrbuch des modernen Arabisch, Krahl G., Reuschel W., Schulz E., Langenscheidt 2005.

A jeśli znudziły Cię klasyczne materiały i chcesz urozmaicić sobie naukę, zajrzyj koniecznie na platformę Al Jazeery, dedykowaną adeptom arabskiego na różnych poziomach zaawansowania.

Mural: plaża i napis po arabsku
Arabski na muralach – gratka dla uczących się w każdym kraju arabskim. (Przejście podziemne na dworcu w Tancie, Egipt)

Pora na materiały autentyczne, czyli język, którego używa się (w prasie, telewizji i nie tylko…)

Poziom B1–B2, nazywany też poziomem samodzielności językowej, to świetny moment na wprowadzenie materiałów autentycznych WYŁĄCZNIE w języku, którego się uczymy. Dlatego w poniższym zestawieniu nie znajdziecie kanałów osób, które w płynnym angielskim uczą Was pojedynczych słów bądź wyrażeń. Pierwsze spotkania z żywym językiem, zwłaszcza tak egzotycznym jak arabski, bywają jak skok na głęboką wodę, jednak nie ma się czego obawiać. Pamiętajcie, że ostateczny dobór materiału należy do Was.

  1. UniqueTV
  2. Easy Arabic
  3. BBC Arabic
  4. Al-Arabiya
  5. Al Jazeera
  6. Its Nada

Materiały autentyczne to nie tylko filmy, ale również gazety i książki. Z całego serca zachęcam do prób czytania całych książek w języku arabskim, oczywiście nie zaczynając od razu od tłumaczeń Gombrowicza czy Olgi Tokarczuk, żeby się niepotrzebnie nie zniechęcić. Poniżej kilka tytułów, które mogą Was zainspirować – zachęcam do ich rozszyfrowania, niektóre możecie świetnie znać w innych wersjach językowych lub pod alternatywnymi tytułami. Inne będą dziełami arabskimi – znajdziecie tam m.in. sztukę teatralną, którą możecie zarówno przeczytać, jak i obejrzeć.

Uwaga! Ponieważ jest znacząca różnica pomiędzy początkującym B1 a mocnym B2, poniższe propozycje będą uwzględniały, że czytelnicy są w różnych punktach drogi pomiędzy poziomami B.

Więcej o poziomach znajomości języków przeczytasz TU

Tytuły do zainspirowania się

  1. جوحا
  2. ليلى والذئب
  3. Przygody Sindbada Żeglarza w wersji arabsko-polskiej ze słowniczkiem
  4. الأمير الصغير
  5. الفيل يا ملك الزمان

Jeśli czujesz, że na filmy jeszcze za wcześnie, spróbuj oglądać bajki – zarówno te typowo arabskie, jak i adaptacje opowieści znanych Ci z dzieciństwa. Dwa pierwsze tytuły z powyższej rozpiski znajdziesz również w wersji animowanej na YouTubie, reszta moich propozycji poniżej:

  1. كليلة و دمنة
  2. حكايات عالمية
  3. Arabian Fairy Tales
  4. Al-Mummia

Ostatni punkt to film w MSA (Modern Standard Arabic) – jedyny znak tego, że został nagrany w Egipcie, to “g” zamiast “dż” :-).

Jeśli zaciekawiła Cię ta rozpoznawalna w całym świecie arabskim osobliwość dialektu egipskiego i chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, zajrzyj TU

Kolejną szufladą w komodzie możliwości, jaką proponuję otworzyć, jest muzyka

Do słuchania, analizy tekstów pod kątem językowym – można z nimi pracować podobnie jak z opowiadaniami, wybór metody należy do nas. To prawda, że większość piosenek tworzona jest w dialektach, innymi słowy w języku mówionym. Nie ma jednak takiej zasady, od której nie znalazłyby się wyjątki! Oto przykłady wykonawców, wykonujący swoje utwory w standardowym języku arabskim:

  1. كاظم الساهر
  2. Fairuz – w jej repertuarze można znaleźć trochę utworów MSA, reszta będzie w dialekcie libańskim. Przykłady piosenek w standardzie to أعطني الناي وغني oraz زهرة المدائن
  3. مروان خوري
Arabski w przestrzeni publicznej
Arabski w przestrzeni publicznej – kolejny przykład muralu. (Sibirbay, Egipt)

Media społecznościowe – nie mogło ich tu zabraknąć. Krótki wykaz profili, które warto polubić, by nasza nauka była efektywna nawet podczas przewijania aktualności.

  1. سيدات مصر
  2. Lebanese Memes
  3. Palestinian Memes
  4. Niswiyya – feminizm arabski
  5. مذكرات دوستويفسكي
  6. Theresa Khalil

Niezaprzeczalną kopalnią wiedzy na temat klasycznego języka arabskiego jest jego źródło, czyli Koran. Wielu studentów arabistyki, poza nauką obowiązkowych fragmentów na zajęcia, samodzielnie analizuje tekst świętej księgi islamu pod kątem językowym. Na podlinkowanej stronie znajdziecie tekst Koranu z podziałem na sury, tłumaczeniem, nagraniami i – oczywiście – pełną wokalizacją. Teksty recytowane i melorecytowane znajdują się również na YouTubie.

Mam nadzieję, że lektura tego wpisu okazała się inspiracją do dalszej nauki pięknego języka arabskiego. Powodzenia!

Udostępnij ten artykuł
Obserwuj:
Arabistka, absolwentka neofilologii orientalnej na UJ i orientalistyki na UW. Podczas studiów spędziłam rok na Uniwersytecie w Heidelbergu (Niemcy) i rok na paryskim INALCO. Obecnie pracuję jako lektor w szkole językowej i realizuję studia podyplomowe w Katedrze Przekładoznawstwa UJ - tłumaczenia specjalistyczne z j. francuskiego - a także stawiam pierwsze kroki w branży tłumaczeniowej. Pasjonatka podróży w mniej i bardziej oczywiste miejsca, miłośniczka szeroko pojętego Wschodu, nałogowy kawosz i mól książkowy.
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *