francuski dla początkujących

Najlepsze materiały do nauki francuskiego na poziomie A1-A2

Jednym z kluczowych czynników prowadzących do sukcesu w nauce francuskiego jest odpowiedni wybór materiałów edukacyjnych, dlatego przygotowałem dla Ciebie listę najlepszych materiałów do nauki francuskiego na poziomie A1-A2.

Francuski dla początkujących może okazać się dużym wyzwaniem ze względu na wymowę, bogate słownictwo, koniugacje oraz naprawdę dużo zasad i wyjątków, które trzeba po prostu znać. Jednak nie pozwól, aby te początkowe trudności Cię zniechęciły. Mogę Ci obiecać, że z odpowiednią dawką motywacji, samozaparcia oraz regularnością, opanowanie języka francuskiego stanie się realniejsze.

Decyzja podjęta, zaczynam uczyć się francuskiego. Tylko gdzie i jak zacząć?

Jednym z kluczowych czynników prowadzących do sukcesu w nauce francuskiego jest odpowiedni wybór materiałów edukacyjnych. Istnieje wiele różnych propozycji, które można dostosować do swojego stylu nauki i preferencji. Pamiętaj, że ważne jest znalezienie tych opcji, które będą dla Ciebie motywujące, interesujące oraz stopniowo wprowadzą coraz to trudniejsze zagadnienia. Prezentuję Ci listę najlepszych, moim zdaniem, materiałów do nauki francuskiego na poziomie A1-A2.

A0 – czyli od czego zacząć?

Na samym początku warto sprawdzić, czy ten język to na pewno dobry wybór dla Ciebie. Osłuchaj się z nim porządnie, obejrzyj kilka filmików na YouTube, a także przerób sobie kilka lekcji na Duolingo tak, by wiedzieć, z czym to się mniej więcej je.

Podoba mi się, ten język jest dla mnie! Co dalej?

Super, bardzo się cieszę, że zostajesz ze mną na dłużej! Na początek przyda Ci się książka, która zadba o wszystkie komponenty, zaczynając od wymowy. Naprawdę dobrym wyborem będzie Francuski nie gryzie! Poziom A1-A2. Ta książka wprowadzi Cię w świat języka i kultury, zapewniając Ci nowe zagadnienia gramatyczne oraz leksykalne w każdym z trzynastu rozdziałów. Dzięki niej przejdziesz przez wszystkie podstawy, które pomogą Ci w Twojej dalszej nauce. Pamiętam, że sam od niej zaczynałem i mimo że przerobiłem ją bardzo powierzchownie w niecałe dwa miesiące, zapewniła mi bardzo dobre podstawy do nauki z materiałami francuskojęzycznymi.

Francuski dla początkujących – wymowa

Wymowa w języku francuskim jest niezwykle ważna, bo pozwala skutecznie się komunikować. Wiele dźwięków jest charakterystycznych tylko dla tego języka, a ich opanowanie sprawi, że będziemy rozumiani przez francuskojęzycznego rozmówcę, a nasze przekazy będą jasne i precyzyjne.

Materiały do nauki wymowy:

Francuski notesik – Poza filmikami dotyczącymi wymowy w języku francuskim znajdziemy tutaj również lekcje dla początkujących, gramatykę oraz słownictwo. Wszystko prowadzone przez Polkę oraz Francuza.

French mornings with Elisa – Kanał prowadzony w języku angielskim oraz francuskim. Poza filmikami przeznaczonymi do nauki wymowy znajdziesz tutaj krótkie lekcje gramatyki, slangu oraz mówionego francuskiego.

Phonétique progressive du français (Niveau débutant A1) – Książka przeznaczona do nauki wymowy języka francuskiego wydawnictwa CLE. Wprowadzi Cię we wszystkie zagadnienia dotyczące wymowy wymagane na poziomie podstawowym: rytm, akcent oraz najważniejsze dźwięki m.in. nosowe oraz francuskie „R”.

Forvo – Bardzo przydatna strona, na której sprawdzisz wymowę wybranego słowa przez różnych użytkowników języka francuskiego.

francuski dla początkujących

Francuski dla początkujących – podręczniki

W tej części polecę Ci kilka sprawdzonych przeze mnie podręczników oraz książek do nauki języka francuskiego. Pamiętaj, że wybór zależy od Twoich preferencji oraz indywidualnych potrzeb.

Jeżeli chodzi o podręczniki „szkolne” to serdecznie polecam serię Édito (A1 oraz A2) razem z ćwiczeniami. W Édito każdy dział przeplatany jest nowymi zagadnieniami z zakresu gramatyki, leksyki oraz wymowy. Dodatkowo znajdziesz tam mnóstwo zadań sprawdzających różne kompetencje, takie jak pisanie, czytanie, rozumienie ze słuchu, a nawet mówienie. Zeszyt ćwiczeń będzie świetnym uzupełnieniem. Książka w całości jest napisana po francusku, jednak mimo wszystko nie zaburza to przejrzystości i miło się z nią pracuje.

Francuski dla początkujących – nauka gramatyki

Francuski w tłumaczeniach. Gramatyka 1 (A1) oraz Francuski w tłumaczeniach. Gramatyka 2 (A2-B1) – To naprawdę świetne książki, które wytłumaczą Ci gramatykę języka francuskiego na praktycznych przykładach gotowych do użycia już od pierwszego dnia. Cała metoda oparta jest na tłumaczeniu zdań z języka polskiego na francuski, a dzięki dostępnym nagraniom oraz praktycznym wskazówkom poćwiczysz swoją wymowę, powtarzając za lektorem.

Grammaire progressive du français (Niveau débutant oraz intermédiaire) – Książka oferuje jasne i przejrzyste wyjaśnienia zasad gramatycznych wraz z przykładami i ilustracjami. Każdy rozdział skupia się na określonej tematyce, np. czasach, trybach, składni, zaimkach czy zdaniach podrzędnych. Materiał jest prezentowany w sposób logiczny i konsekwentny, co ułatwia zrozumienie i przyswajanie nowych zagadnień.

Pratique grammaire A1-A2 Podobnie jak poprzednia pozycja, książka stopniowo wprowadza wszystkie zagadnienia gramatyczne wymagane na poziomie podstawowym. Dzięki dużej liczbie zadań zrozumienie oraz przećwiczenie nowych konstrukcji nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

En Contexte Exercices de grammaire A1 oraz En Contexte Exercices de grammaire A2 – Nauka gramatyki na poziomie odpowiednio A1 oraz A2 w kontekście dzięki praktycznym przykładom. Za pomocą tych książek zrozumiesz, w jakich sytuacjach korzystać z odpowiednich czasów oraz konstrukcji, a Twój język stanie się bardziej naturalny.

Francuski dla początkujących – nauka słownictwa

Te same wydawnictwa stworzyły książki do nauki słownictwa:

  • Francuski w tłumaczeniach. Słownictwo 1 (A1-B1)
  • Vocabulaire progressif du français (Niveau débutant oraz intermédiaire)
  • Pratique vocabulaire A1-A2
  • En Contexte Exercices de vocabulaire

Jeżeli mam być szczery, to nie znalazłem jeszcze żadnych lepszych pozycji do nauki francuskiego, ale obiecuję, że jeżeli mi się uda, podzielę się nimi z Tobą.


Zastanawiasz się, jak efektywnie zapamiętywać nowe słownictwo? 🤔

🔴 Obejrzyj poniższe, darmowe szkolenie na YouTube przygotowane przez Patryka Topolińskiego, psychologa z doświadczeniem w nauce 11 języków i założyciela Językowej Siłki, w którym poznasz 4 niezawodne techniki zapamiętywanie nowego słownictwa. 💪🧠


Francuski dla początkujących – podcasty

Pardon My French – podcast do nauki francuskiego – Rewelacyjna propozycja dla wszystkich początkujących. Z pomocą Zosi uzyskasz najważniejsze informacje dotyczące leksyki, gramatyki oraz wymowy.

Przerwa na francuski – Kolejny świetny podcast, który pomoże Ci w nauce francuskiego, a także umili Twój czas wolny. Poza nauką słownictwa oraz wymowy poznasz także różnice kulturowe oraz ciekawostki dotyczące Francji.

Little Talk in Slow French: Learn French through conversations – Jeżeli znasz angielski, ten podcast będzie bardzo przydatny. Jak sama nazwa wskazuje, jest prowadzony w wolniejszej wymowie, dzięki czemu łatwiej się z nim osłuchasz i zaczniesz rozumieć go szybciej.


🔴 Lubisz naukę poprzez podcasty? Poznaj nasze ulubione podcasty, które urozmaicą Twoją naukę na różnych poziomach zaawansowania! 🇫🇷⬇️


Francuski dla początkujących – kanały na YouTube

Poza wcześniej wspomnianymi kanałami polecam Ci także:

Francuska Literka – Bardzo przyjemny kanał, który okaże się naprawdę pomocnym dodatkiem przy nauce francuskiego. Dzięki niemu dowiesz się bardzo ciekawych rzeczy dotyczących wymowy, słownictwa, gramatyki. Ale nie tylko!

Pan od francuskiego – Pana od francuskiego chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Ogromne kompendium wiedzy, kanał niezwykle wartościowy merytorycznie. Znajdziesz tutaj mnóstwo interesujących informacji przedstawionych czasami w bardzo zabawny sposób, dzięki czemu zrozumiesz wszystko lepiej oraz szybciej.

Français avec Pierre – Kanał bardzo przydatny dla wszystkich uczących się języka. Znajdziesz tutaj mnóstwo materiałów przeznaczonych dla osób początkujących. Filmiki prowadzone są całkowicie po francusku, jednak wszystko wymawiane jest powoli oraz bardzo wyraźnie. Dowiesz się tutaj sporo na temat gramatyki, wymowy, słownictwa, posłuchasz historii na konkretnym poziomie zaawansowania i sprawdzisz, jak dużo udało Ci się zrozumieć.


Psst… Na kanale YT Językowej Siłki czeka na Ciebie odcinek podcastu z Francuską Literką 🇫🇷, w którym wraz z Patrykiem dzielą się z Językowymi Siłaczami najważniejszymi wskazówkami, które daliby samym sobie przed rozpoczęciem nauki tego pięknego języka. 😊

Kliknij tutaj, aby przenieść się na Spotify lub obejrzyj w formie video poniżej ⤵️:


Francuski dla początkujących – aplikacje oraz strony internetowe

Jeżeli chodzi o aplikacje to szczerze polecam Speakly, która na początku nauki będzie po prostu idealna. Dzięki niej nauczysz się wielu przydatnych zwrotów i wyrażeń, które pozwolą Ci zacząć mówić już od pierwszego dnia nauki.

Dodatkowo polecam Babbel, która zawiera w sobie wszystko, co będzie Ci potrzebne na poziomie A1-A2, oprawione w ciekawe oraz praktyczne lekcje. Babbel to pewnego rodzaju prywatny nauczyciel, który stopniowo wprowadzi Cię w coraz to trudniejsze zagadnienia. Dzięki niemu zrozumiesz gramatykę, zapamiętasz mnóstwo słówek poprzez Spaced Repetition Systetm, a także zaczniesz mówić i pisać, a to chyba najważniejsze.

Więcej na temat aplikacji oraz stron internetowych do nauki francuskiego dowiesz się w moim poprzednim artykule, o tutaj: KLIK!

Dodatkowo polecam Ci kilka blogów, które rozwiną Twoje umiejętności na poziomie A1-A2:

Na koniec – słowniki, czyli niezbędnik każdego ucznia

Na sam koniec mam dla Ciebie kilka słowników online, które przydadzą Ci się podczas Twojej nauki:


Mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć tutaj coś dla siebie i mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Chciałbym jeszcze tylko dodać, że podczas nauki każdego języka w tym francuskiego bardzo ważne, a wręcz kluczowe jest otaczanie się nim. Zachęcam  do wykorzystania do tego piosenek już od pierwszego dnia nauki. (Playlistę z francuskimi piosenkami idealnymi do nauki znajdziesz w tym artykule) Po pierwsze francuskie utwory są po prostu piękne, a po drugie podświadomie zaczniesz wyłapywać pojedyncze słowa oraz ich wymowę, co bardzo usprawni Twoją naukę.

Bon courage!

Maciej Zych


Skoro interesuje Cię francuski dla początkujących, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Najlepsze aplikacje do nauki francuskiego
  2. Zanurz się we francuskim!

Maciej Zych

Jestem studentem filologii angielskiej oraz francuskiej. To właśnie te języki towarzyszą mi każdego dnia zarówno podczas zajęć jak i w pracy oraz czasie wolnym. Jestem miłośnikiem języków romańskich. Moim szczególnym zamiłowaniem jest fonetyka - żaden akcent i wymowa nie są mi straszne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️