podręczniki do nauki chińskiego

Z czego się uczyć – podręczniki do nauki chińskiego

Zdecydowałeś się na naukę języka chińskiego? Gratulacje! Pierwszy krok za Tobą. Teraz być może w Twojej głowie pojawia się pytanie: Chcę się uczyć, ale z czego? Na rynku jest wiele możliwości, ale które podręczniki do nauki chińskiego są warte kupienia? Jesteś w dobrym miejscu. Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie! Przygotowałam dla Ciebie listę 10 podręczników do nauki języka, gramatyki i znaków.

Seria Boya

Powszechnie znana i lubiana seria Boya. Swego czasu również korzystałam z tych podręczników.

Niewątpliwe zalety: aktualny język, dużo słownictwa (dla niektórych aż za dużo), gramatyka wyjaśniona w jasny i przystępny sposób. Tłumaczenie audioskryptów na końcu książki, co w naturalny sposób wymusza sprawdzanie nowych słówek w zamieszczonych pod dialogami spisach.

Wady: brak odpowiedzi do zadań, chyba że jesteś w posiadaniu książki dla nauczycieli. Dla niektórych bariera językowa – książki napisane w języku angielskim.

Mówimy po chińsku

Jedna z nielicznych książek do nauki zawierająca oba systemy znaków – uproszczony i tradycyjny – napisana w języku polskim. Osobiście zrezygnowałam z niej po tym, jak mój mąż zwrócił mi uwagę na nieaktualność języka. Warto przejrzeć i poczytać, chociażby ze względu na wyjaśnienia gramatyczne.

New Practical Chinese Reader

Książka  bardzo mi się spodobała, tylko niestety trafiłam na nią zbyt późno. Ogólnie mówiąc – aktualny język, ciekawe dialogi, z których frazy i zdania można faktycznie wykorzystać w życiu codziennym. Słownictwo wyjaśnione dogłębnie i na przykładach. Teksty od drugiego tomu napisane znaczkami z oznaczeniem tonów, czyli słuchając, automatycznie przestawiasz się na znaczki, a czytając – samodzielnie ogarniasz tony. Dialogi w tomie pierwszym to pinyin (transliteracje), a pod nim znaczki. Podręcznik do nauki pisma uproszczonego.

HSK Standard Course

Proste podręczniki do nauki chińskiego, napisane typowo pod egzamin HSK. Autorzy nie przesadzili ani z gramatyką, ani ze słownictwem. Nie posiadają wbudowanego klucza, więc w celu sprawdzenia poprawności odpowiedzi niezbędny jest nauczyciel lub Teacher’s book.

Seria Developing Chinese

podręczniki do nauki chińskiego

Gratka dla pracoholików i bzików na punkcie języka. Zdecydowanie moja ulubiona pozycja. Napisana w języku angielskim. Każdy z poziomów serii składa się z pięciu podręczników – Listening, Writing (oprócz pierwszego poziomu), Speaking, Reading, Comprehensive. Książki są o tyle dobre, że pozwalają ćwiczyć konkretne umiejętności i mogą stanowić dodatek do kursu czy innego podręcznika.

Practical Audio Visual Chinese

Podręczniki do nauki chińskiego zawierające oba systemy znaków – uproszczony i tradycyjny – plus system bopomofo (zapis fonetyczny stosowany na Tajwanie) i pinyin. Od pierwszego dialogu przyzwyczajają do innego systemu pisma, gdyż pinyin i tłumaczenie znajduje się pod tekstami, a nie pod zdaniami w tekście. Sporo słownictwa i gramatyki. Dla mnie wadą jest, że składnia oraz przykłady zdań podawane są bez pinyin, co utrudnia naukę na początkowych stadiach.

Chinese Characters. Alan Hoenig

podręczniki do nauki chińskiego

Ciekawa pozycja do nauki znaków wykorzystująca mnemotechniki. Autor traktuje znaki jak puzzle, czyli uczy czytać i rozpoznawać trudne znaki poprzez znaczenie elementów składowych. Pozwala na opanowanie ponad 2000 nowych znaków.

Chineasy. Shaolan

Kolejna pozycja wykorzystująca mnemotechniki do nauki podstawowych znaków (400). Każdy znak jest wyjaśniony za pomocą prostych ilustracji, ułatwiających zapamiętanie znaczenia i kształtu.

Basic/Intermediate Chinese. A grammar and workbook.
Yip Po-Ching, Don Ringminton

podręczniki do nauki chińskiego

Warto po nią sięgnąć od samego początku nauki chińskiego jako uzupełnienie i ćwiczenia do nowych struktur gramatycznych. Jako jedna z nielicznych zawiera odpowiedzi do zadań, co umożliwia samodzielną naukę.  Napisana prostym językiem, z wieloma przykładami ułatwiającymi zrozumienie tajników chińskiej gramatyki.

Modern Chinese Mandarin Grammar.
Claudia Ross, Jing-heng Sheng Ma

podręczniki do nauki chińskiego

Kompendium gramatyczne języka chińskiego. Kompleksowe, napisane prostym językiem. Dla każdego, zarówno dla szukających wyjaśnienia poszczególnych pojęć, jak i poszerzających gramatyczne horyzonty. Składa się z podręcznika i ćwiczeń. Zawiera klucz odpowiedzi.

Które podręczniki do nauki chińskiego Cię zainteresowały? A może, któreś z nich masz już na swojej półce?
Koniecznie daj znać w komentarzach!

Skoro interesują Cię materiały o tym, jakie podręczniki do nauki chińskiego wybrać, bardzo możliwe, że poniższe artykuły Językowej Siłki również mogą okazać się dla Ciebie wartościowe (kliknij tytuł, aby przejść do tekstu):

  1. Czy język chiński jest trudny?
  2. Jak opanować podstawy języka chińskiego?
  3. Materiały do nauki chińskiego mandaryńskiego

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do 28 000+ osób, które co środę otrzymują ode mnie newsletter z najlepszymi metodami nauki języków, które opracowuję jako mgr psycholog z doświadczeniem w samodzielnej nauce 11 języków. 📬 ⭐️ Praktyczna wiedza, co tydzień, prosto do Twojej skrzynki mailowej. ⭐️